bliżej Ciebie

Animacja od DC Comics, którą każdy fan komiksów musi zobaczyć, czyli Mroczny Rycerz Powstaje

Dla wielu osób ekranizacje filmowe są jedynym środkiem łączności między ich światem a światem komiksu. Oczywiście każdy prawdziwy fan zna swoje ulubione zeszyty na pamięć i nie ogranicza się tylko do kina. Dla osób, które nie przepadają za forma czytaną, proponujemy jeszcze jeden bardzo ciekawy sposób poznania bohaterów od DC Comics. Są to animacje. I niech nie zwiedzie nikogo tego typu forma – bynajmniej nie są one przeznaczone dla dzieci.

 

DC Comics królem animacji?

Każda osoba, która zacznie szperać trochę więcej o animacjach od największych wytwórni komiksowych, zobaczy, że DC w tej dziedzinie bez wątpienia przoduje. W tego typu produkcjach możemy zauważyć naprawdę dobrą i klimatyczną kreskę, dubbingi, które nadają postaci realizmu oraz muzykę, której nie powstydziłoby się wiele ekranizacji filmowych. Oglądanie animacji od największych superbohaterach od DC Comics ma szereg zalet. Forma jest na tyle prosta i przystępna, że mamy ochotę sięgnąć po nią, chociażby w łóżku przed snem. Chociaż do zrozumienia wielu historii i wyłapania ważnych faktów oraz docenienia całości animacji w wielu przypadkach niezbędny jest trzeźwy umysł.

 

Batman DCU: Mroczny Rycerz Powstaje – dlaczego warto?

Są takie animacje, które obejrzane raz, zapadają w pamięć na długo. Nie inaczej sytuacja przedstawia się z animacją, będącą adaptacją komiksu Franka Millera pod tytułem ,,Powrót Mrocznego Rycerza”. Historia podzielona na dwie części wciąga w mroczny, brutalny i często przytłaczający świat DC Comics bez reszty. Przedstawiona historia odbywa się w momencie gdy Batman – usposobienie męskości, waleczności i siły, nie jest już tym samym Batmanem co kiedyś. Spotykamy go bowiem w wieku 55 lat i nietrudno nam zauważyć, że jego lata świetności mijają o ile nie minęły.

Gotham w opałach

Okazuje się jednak, że świat bez superbohatera nie radzi sobie tak, jak superbohater na emeryturze by sobie tego życzył. Gangi mutantów pustoszą ulice a Bruce Wayne chociaż niechętnie, sięga jeszcze raz po swój kostium. Jego powrót spotyka się z mieszaną reakcją opinii publicznej. To, jak DC Comics przedstawia kwestię moralności działania Batmana przy pomocy pytanych przez telewizję przechodniów, czy gości zaproszonych do programów na wzór tych, znanych nam z rzeczywistości, sprawia, że naprawdę wczuwamy się w klimat panujący w tym ponurym mieście. Zwrócenie uwagi na konsekwencje działania Batmana od strony prawa i porządku przyjętego przez zwykłych ludzi zmusza do refleksji. Natomiast sam motyw działania Bruce’a, to przez co przechodzi on jako człowiek, nie wydaje nam się oderwane od rzeczywistości – rozumiemy go.

 

Nowe pokolenie DC

W animacji o powrocie Mrocznego Rycerza zauważymy, że spory nacisk został położony na nowe pokolenie Gotham City. Niektórzy eksperci twierdzą, że Batman je demoralizuje, inni, że jest on dla nich przykładem. W przedstawionej historii od DC Comics możemy poznać młodego policjanta, który całkowicie nie rozumie motywu działania Batmana – w przeciwieństwie do jego o wiele starszego kompana. Nie mniej spotykamy również nowego Robina – młodą dziewczynę, która także jest przedstawicielką nowego pokolenia.

 

Czy warto zagłębić się w świat animacji od DC Comics? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Rozpoczęcie przygody od animacji BATMAN: The Dark Knight Returns to pomysł doskonały.