bliżej Ciebie

Trendy w projektowaniu stron internetowych

Coraz większa konkurencyjność w internecie i świadomość przedsiębiorców o istotnej roli stron www w procesie sprzedaży sprawiają, że projektowanie stron staje się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Warto więc znać najnowsze trendy, ponieważ użytkownicy doceniają nowoczesność i potrafią rozpoznać powtarzające się wzorce, co pozytywnie wpływa na aktywność użytkowników w sklepach i na stronach internetowych. Jakie są aktualne trendy?

Projektowanie stron w pigułce

Znajomość i zastosowanie najnowszych trendów w projektowaniu stron www jest niezwykle ważne, ponieważ żadna firma, która chce się rozwijać i osiągać zyski, nie może sobie pozwolić na to, aby zostać w tyle. Jeśli strona nie będzie użyteczna i atrakcyjna wizualnie dla potencjalnych klientów, którzy są przyzwyczajeni do określonych norm, nie podejmą oni żadnych działań i w rezultacie nie przeczytają artykułu, nie wyszukają produktu czy nie dokonają transakcji.

Z drugiej strony, zbyt przesadne podążanie za trendami zniechęci użytkowników. Niektóre trendy bardzo szybko przemijają, przez co strona traci swój świeży i atrakcyjny wygląd, a Ty będziesz wydawał niepotrzebnie duże sumy pieniędzy na ich ciągłe aktualizacje.

Skuteczne projektowanie stron polega zatem na dostosowaniu środków artystycznych i stylistycznych przede wszystkim do grupy docelowej, branży i wizerunku firmy. Wtedy z pomocą przychodzą agencje reklamowe, które poza znajomością trendów, mają także wyczucie, doświadczenie i znajomość branży.

Jakie są trendy w projektowaniu stron www?

Minimalizm

Minimalizm sprawia, że prezentowana treść jest czytelna, neutralna i autentyczna. Dodatkową zaletą minimalizmu jest to, że użytkownik nie będzie czuł się przytłoczony nadmiarem treści i form artystycznych, nie zniechęci go to więc do podjęcia działań na stronie. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecnie użytkownicy są zasypywani różnego rodzaju informacjami.

Minimalizm warto stosować tam, gdzie zamieszczona jest treść, której nie trzeba dodatkowo dekorować. Takie strony wyglądają też dużo bardziej profesjonalnie.

Zestawy kart

Skuteczne projektowanie stron często uwzględnia wykorzystanie zestawów kart, które użytkownicy często znają z serwisów społecznościowych. Przykuwają one uwagę i w jasny i przejrzysty sposób przedstawiają jakieś treści. Można je np. wykorzystać do zaprezentowania swojej oferty lub najważniejszych zalet produktu czy usługi.

Następną zaletą kart jest to, że można je układać w zależności od dostępnego miejsca. Strona będzie wtedy spójna, użyteczna i atrakcyjna dla użytkowników. Pozwalają także na tworzenie tzw. wodospadów zdjęć, które można łatwo sortować i filtrować.

Karty dodają również głębi do płaskich i minimalistycznych kreacji, dlatego są tak często stosowane przez agencje reklamowe do tworzenia listy produktów w sklepach internetowych. Zastosowanie kart na Twojej stronie internetowej z pewnością pozytywnie wpłynie na jej estetykę i funkcjonalność dla użytkowników. Będą wtedy chętniej z niej korzystali, co przełoży się na świadomość Twojej marki i ilość dokonywanych transakcji.

Nietypowy układ strony

Odkąd WordPress stał się najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, niektóre elementy są masowo używane i stały się schematem standardowej strony internetowej (mowa m.in. o wyszukiwarce treści, bocznym pasku z najnowszymi artykułami, chmurze tagów, informacjach o autorze pod każdym wpisem czy nawigacji ścieżką).

Nie trzeba od razu z nich rezygnować, warto je po prostu rozmieścić tak, żeby nie przypominały popularnych szablonów z WordPressa.

Typografia

Projektowanie stron i nowe techniki pozwalają na stosowanie niestandardowych krojów pisma. Projekty, w których zastosowano typografię, wyglądają naprawdę wspaniale. Są również popisem designerskich umiejętności, ponieważ przy kreatywnym posługiwaniu się literami widać najmniejszy błąd. Ważne, aby nie cała strona była tworzona w takim stylu, a jedynie jej najważniejsze elementy, takie jak hasło firmy, tytuły podstron czy najważniejsze cytaty.

https://brandbay.pl/projektowanie-stron-www