bliżej Ciebie

Strona internetowa – regulacje prawne

Stworzenie strony internetowej wiąże się z przestrzeganiem jasno określonych w prawie regulacji, których twórca zobowiązany jest przestrzegać. Niezależnie od tego czy Twoją stronę internetową wykorzystujesz jako blog, wizytówkę firmy czy sklep internetowy, powinieneś wiedzieć na jakie elementy zwrócić uwagę, aby prowadzona przez Ciebie strona była w stu procentach legalna. Kwestie prawne są równie ważne jak wygląd strony czy publikowane na niej treści. Dowiedz się więcej na temat przepisy prawne, a strona internetowa oraz gdzie powinna zostać umieszczona polityka prywatności, czytając poniższy artykuł!

Przepisy związane ze stworzeniem strony internetowej

Właściciel strony WWW powinien wiedzieć, że istnieje wiele przepisów prawnych, które muszą zostać uwzględnione nie tylko podczas projektowania witryny, ale także w trakcie jej prowadzenia i zarządzania nią. Nie wszystkie przepisy znajdujące się w aktach prawnych, będą dotyczyć akurat Twojej witryny. To na które przepisy musisz zwrócić uwagę zależy od tego w jakim celu została stworzona Twoja strona www. Najmniej skomplikowaną formą strony www, pod względem prawnym, będzie strona pełniąca rolę wizytówki firmy, ponieważ ma ona charakter czysto informacyjny. Najważniejsze akty prawne, na które musisz zwrócić uwagę będąc właścicielem strony internetowej to:

  • ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną,
  • ustawa o prawach konsumenta,
  • kodeks cywilny,
  • RODO,
  • ustawa o prawie autorskim,
  • ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 

Dodatkowo, aby mieć pewność, że stworzona przez Ciebie strona internetowa jest prowadzona zgodnie z polskim prawem zwróć uwagę na:

  • wybraną przez Ciebie nazwę domeny – nie może ona naruszać praw osób trzecich czy ogólnie dostępnych przepisów prawnych (jeśli pragniesz uzyskać więcej informacji poproś o pomoc adwokata, który szczegółowo Ci je wyjaśni),
  • pliki cookies – pamiętaj o odebraniu zgody na ich używanie,
  • newsletter – twórz go w sposób zgodny z ustalonymi normami prawnymi,
  • certyfikat SSL – zadbaj o szyfrowanie danych.

 

Pamiętaj, że przepisy prawne, a strona internetowa to dwie powiązane ze sobą kwestie, o które należy szczegółowo zadbać w przypadku prowadzenia witryny internetowej.

Regulamin strony internetowej i polityka prywatności

Stworzenie regulaminu strony internetowej jest konieczne, ponieważ pozwala to na ustalenie dokładnego sposobu korzystania z usług lub produktów, które oferowane są na stronie WWW. Regulamin strony internetowej to zbiór standardów, które należy przestrzegać w celu uniknięcia problemów prawnych. Regulamin strony internetowej powinien zawierać postanowienia ogólne, definicje podstawowych pojęć wykorzystywanych na stronie, opis usług lub produktów oferowanych na stronie, zasady korzystania z serwisu internetowego oraz postanowienia końcowe. Regulamin strony internetowej może być stworzony przez właściciela witryny, choć w tej kwestii warto skontaktować się z kancelarią prawną, która zajmie się stworzeniem regulaminu strony zgodnie z prawem. W przeciwieństwie do regulaminu strony internetowej, który powinien znaleźć się na każdej stronie internetowej, umieszczenie polityki prywatności konieczne jest w przypadku stron, które zbierają dane osobowe.