bliżej Ciebie

Strona internetowa już gotowa? Czas na umieszczenie na niej wymaganych dokumentów

Tworzenie strony internetowej bardzo często podyktowane jest chęcią wykorzystania jej w jakiś sposób- wielu przedsiębiorców nie widzi bowiem sensu ponoszenia kosztów związanych z jej zaprojektowaniem w sytuacji, kiedy nie miałaby ona pełnić żadnej funkcji. Dlatego też w momencie, kiedy gotowy już produkt zostanie przeniesiony na właściwą domenę, możemy zacząć się zastanawiać, jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby funkcjonowanie strony było całkowicie zgodne z literą prawa. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jakie czynności za pośrednictwem takiej strony wykonujemy. Najmniej problemów jest ze stroną-wizytówką, której głównym celem jest prezentować dane kontaktowe firmy. Jeśli jednak chcemy iść o krok dalej- podpiąć pod stronę jakieś narzędzie analityczne lub też uruchomić za pośrednictwem strony sprzedaż- będziemy także potrzebowali dokumentów, które na stałe będą musiały stać się elementem naszej strony internetowej. Nieoceniona może się tutaj okazać pomoc radcy prawnego np. https://www.smr-law.at/pl/, który specjalizuje się właśnie w takich przepisach prawa. Będzie on w stanie od razu wskazać nam, czy na stronie powinien pojawić się regulamin czy polityka prywatności, a nawet będzie mógł zająć się opracowaniem tych dokumentów od początku do końca.

Polityka prywatności musi się pojawić wszędzie tam, gdzie zbierane są jakiekolwiek dane

Oczywiście, nie muszą to być nawet dane konkretnych użytkowników- wystarczy, że będą to dane zagregowane, jakie otrzymujemy poprzez podpięcie specjalnego narzędzia diagnostycznego do strony internetowej- chociażby darmowego Google Analytics. Jeśli tylko takie dane pozyskujemy- np. do celów marketingowych- musimy mieć na to zgodę użytkowników, którzy powinni o tym zostać poinformowani od razu po wejściu na stronę- jeśli nie chcą, aby ich pliki cookies były zbierane, mogą nie zgodzić się na takie pobieranie danych i opuścić stronę. W polityce prywatności należy zawrzeć informacje o tym, jakie dane są zbierane, kto jest ich administratorem i w jaki sposób je zabezpiecza.

Przepisy prawne a strona internetowa- a kiedy konieczne jest posiadanie na stronie regulaminu?

Regulamin jest odrębnym dokumentem w stosunku do polityki prywatności. Przyjmuje się, że każdy przedsiębiorca, który za pośrednictwem strony internetowej świadczy usługi drogą elektroniczną- obowiązkowo powinien taki regulamin posiadać. W regulaminie najlepiej jak najbardziej szczegółowo opisać zasady świadczenia usługi, prawa jakie przysługują sprzedawcy, a także konsumentom. Dokument ten musi być oczywiście zgodny z prawem konsumenckim, nie może zawierać klauzuli niedozwolonych, które stawiałyby sprzedawcę lub wykonawcę usług na uprzywilejowanej pozycji. Pamiętajmy bowiem, że zapisy, które nie są zgodne z prawem raczej podczas sporów i w momencie dociekania swoich racji nie będą miały prawa się utrzymać. Dlatego też nad regulaminem trzeba solidnie popracować, aby chronił nasze interesy, ale i jednocześnie nie naruszał praw i przywilejów drugiej strony.