Odpowiednia dieta w ciąży jest bardzo ważna. Z jednej strony chodzi tutaj o zdrowie rozwijającego się dziecka, aby nie zabrakło mu żadnych ważnych substancji, witamin czy minerałów. Z drugiej strony taka dieta jest istotna dla samej mamy po to, aby móc utrzymać ją w dobrym samopoczuciu. Jednakże, zaczynając od najbardziej podstawowych rzeczy, taki sposób żywienia przede wszystkim musi być dietą zdrową i zbilansowaną, dodatkowo nie można zapominać o tym, że powinno się dużo pić, spożywać regularne posiłki i zachowywać właściwe proporcje makroskładników pokarmowych. Na pewno nie warto ulegać w powiedzeniu, że w ciąży powinno się jeść za dwoje.
Jakie produkty są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży?
Dieta dla kobiet w ciąży może zostać ułożona przez dietetyka- wówczas wystarczy podążać za ułożonym już jadłospisem Jeśli jednak decydujemy się na ułożenie sobie takiej diety samodzielnie to z pewnością w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jakie produkty nie są wskazane w ciąży. Oczywistą rzeczą jest to, że taka dieta nie powinna w ogóle zawierać alkoholu. Powinno się również ograniczyć te produkty, które mogłyby doprowadzić do zatrucia salmonellą lub toksoplasmą gondii. Tym samym trzeba zrezygnować z wędzonych ryb, niepasteryzowanego mleka i przetworów mlecznych, surowych jaj, surowych kiełków i owoców morza oraz sushi.
Warto wiedzieć o tym, że żadna surowa ryba nie jest zalecana w diecie ciężarnej ze względu na fakt, że istnieje ryzyko zanieczyszczenia pasożytami. Oprócz alkoholu również warto zaprzestać przyjmowania innych używek, narkotyków, a w miarę możliwości ograniczać palenie papierosów i ograniczyć zbyt duże ilości kawy. Produktami niewskazanymi będzie też szeroko pojęta żywność wysoko przetworzona.
Na jakie produkty warto jeszcze uważać?
W praktyce, dieta dla kobiet w ciąży może zależeć też w dużej mierze od samopoczucia przyszłej mamy oraz jej stanu zdrowia. W niektórych przypadkach może zostać zalecona specjalna dieta, na przykład w momencie, kiedy wyniki badań wskażą na stan przedcukrzycowy lub samą cukrzycę ciążową. W takim przypadku należy przejść na dietę o niskim indeksie glikemicznym i tutaj bardzo pomocny może być dietetyk. Można zgłosić się do jednego z gabinetów w ramach sieci https://projektzdrowie.info/. Kobiety w ciąży mogą borykać się także z innymi dolegliwościami. Chociażby z nawracającą zgagą. W takim wypadku najlepiej ograniczyć bardzo kwaśne owoce czy produkty ciężko strawne, które powodowałoby intensyfikację tej zgagi po posiłku.
W takim razie- co jeść w ciąży? Idealna dieta- przyszła mama będzie także zadowolona
Oprócz produktów znajdujących się w grupie rzeczy zakazanych, tak naprawdę można jeść wszystko, a dieta kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana, jeśli chodzi o proporcje węglowodanów, tłuszczy oraz białka. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie energetyczne w ciąży wzrasta dopiero w drugim jej trymestrze, gdzie wynosi ono dodatkowo około 360 kalorii więcej każdego dnia. Natomiast w trzecim trymestrze będzie to już dodatkowo około 470 kalorii dziennie. Polecaną dietą na pewno będzie dieta zbilansowana, w której znajdziemy również dużą ilość takich witamin jak witamina D, E oraz B, a także kwas foliowy.